יום שלישי, פברואר 15, 2011

המגן דוד, האפס, והמעגל או הנקודה

מעגל בתוך ומעגלים סביב מגן דוד בכפר נחום
צילם: גבי גולדמן, בנו של ד"ר זאב גולדמן ©


מגן דוד מוקף בעיגולים ומקיף עיגול 
ציור מדרכה בחג האורות ההודי דיוואלי
צילם: בן פיבן ©

החל מן המאות הראשונות לפני הספירה מופיע המעגל בתרבויות שונות כסמל של אחדות האל.
המספר אפס הוא המצאה הודית מהמאה החמישית לספירה. האפס נכתב אז בצורת נקודה ונקרא בינדו (שהוא המילה ההינדית לנקודה). בפילוסופיה ההודית בינדו היא הנקודה שממנה החלה הבריאה והיא מסמלת את כוליות העולם [1].
הפיתגוראים אלף שנים קודם לכן, במאה החמישית לפני הספירה, קראו למעגל בשם מונאד [2] והוא ייצג אצלם את האל או את הישות הראשונה או את הכל, או את האחדות שלפני הפיצול.
המגן דוד והמעגל מופיעים יחד במגוון של אפשרויות חיבור כמו:
מגן דוד ובתוכו נקודה או מעגל
מגן דוד וסביבו נקודות
מגן דוד חסום בעיגול
מגן דוד עשוי מנקודות

העיגול העסיק לאורך שנים רבות את מורי, ד"ר זאב גולדמן, ובעזבונו ישנן דוגמאות רבות של סוגי עיגולים (או נקודות) בממצאים ארכיאולוגיים יהודיים ונוצריים קדומים, כגון גלוסקמות, סרקופגים, על חומות ירושלים, ביד אבשלום, במסגד אל אקצה, על סורגי שיש של כנסיות, על מזבחות...
להלן קטע ממאמר שלא הספיק לסיימו:
"מגוון הצורות של סמל המעגל והיקפו העצום מעידים על כך שלסמל זה, ליד כל יתר הסמלים, הייתה משמעות דתית רבה בקהל המאמינים. לעיגול, כסימן יסוד גיאומטרי של הסמל, ישנה הצורה האחידה והשלמה ביותר בין כל יתר סימני הגיאומטריה... בדת היהודית עיקרון האחדות האלוהית הוא העיקרון הראשי שהוכרז עליו בתפילה: "שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד", ולכן סמל העיגול מהווה את ההבעה הויזואלית של האחדות האלוהית".  
-----
[1] עמוד 171 בספר
Khanna, Madhu (1979). Yantra: The Tantric Symbol of Cosmic Unity. Thames and Hudson.
[2] הערך Monad  בויקיפדיה באנגלית

אין תגובות: