יום רביעי, פברואר 16, 2011

יהודה המכבי


מגן דוד כמסגרת ליהודה המכבי (לפי הכיתוב שמסביב)
על גבי צלחת לחנוכה
באדיבות אבירם פז (c) 
-

בימי הביניים התחילה להתפשט בציבור היהודי אגדה שלפיה היה לדוד המלך מגן, שעליו  התנוסס הפסוק: "מי כמוך באלם ה'" (שמות טו, יא), שראשי התיבות שלו הם "מכב"י". כך הדבר לדוגמה: בכתב היד "פירוש כ"ב שמות של מטטרון" (פארמה 1390). יהודה המכבי (המקבי) היה המנהיג הראשון מבית החשמונאים ששלטו על ממלכת יהודה בין 167-37 לפנה"ס.
יתכן שאגדה זו שימשה השראה לד"ר משה גסטר, רב הקהילה הספרדית בלונדון, ציוני, וידיד של תיאודור הרצל שטען כי:
"קישורו של סמל זה לשמו של דוד נובע בלי ספק ממקור הרעיון המשיחי... כידוע היה הכתוב "דרך כוכב מיעקב" במדבר- כ"ד: יז מתפרש כבר בימי החשמונאים על המשיח המקווה". 

מסתבר שהמשורר  יהודה ליב גורדון (1831–1892)  לא הכיר אגדה זו, או שלא רצה להכיר בה, כי לדבריו (בפיליטונים מן הסדרה "צלוחית של פלייטון"): "בספרי קדמונינו לא נמצא שום רמז  וזכר שתהיה התמונה הזאת ממקור ישׂראל ושהיתה באמת מצוירת על מגנו של דוד או על  מגנם של המכּביים, כמו שאחרים משערים". 
הציונים אימצו אגדה זו בהתלהבות, וכך, לדוגמה, מעטר ציור של אפרים משה ליליין, המכונה "הצייר הציוני הראשון", שבו מופיע מגן של חייל ועליו מגן דוד, את הכריכה של הספר "מלחמת בית חשמונאי" מאת י.ה. ייבין, (ספריית השעות תש"ג). כך גם הלוגו של אגודת הספורט מכב"י הוא מגן דוד שעשוי מן האותיות של שמה (מכבי).
אגודת הספורט מכב"י הוקמה בעקבות נאום של מקס נורדאו בנושא "יהודות השרירים" בנאומו בקונגרס הציוני השני בבזל 1898.

אין תגובות: