יום שני, פברואר 04, 2008

נחמה גולן, דמעות של אדמה

מגן דוד כמזהה של המלאך היהודי

התמונה של מגן דוד כמזהה של המלאך היהודי לעומת הסהר המוסלמי כמזהה של המלאך המוסלמי מתפרסמת כאן באדיבות האמנית, נחמה גולן, שהציגה אותה בבית האמנים ע"ש זריצקי בתל אביב. השימוש במגן דוד כסימן זיהוי למלאך הוא ייחודי. לא נתקלתי עד כה בשימוש שכזה בשום מקום. המלאכים מתבוננים בדמעות של ארץ ישראל, ארץ שמחולקת לשתי ישויות , יהודית ומוסלמית, שמייצרות רק סבל.

מתוך:

http://www.art-text.com/exhibitions-520.htm

שני מלאכים, אובייקטים פיסוליים בגובה קומת אדם, מוחתמים בסמלי דת, מייצגים מלאך יהודי ומלאך מוסלמי. המלאכים סגורים בתוך ארון משרדי, המהווה טריטוריה נפרדת מחללי התצוגה בבית האמנים. על דלתות הארון שרוטה רשימת שושלת יוחסין של אבות ואמהות האומה היהודית, המזהה קשר גנאולוגי לאומה הערבית. המיצב עוסק בשאלת הקשר שבין דת לטריטוריה; המלאכים כמתווכים מרחיקים עדות מן הספירה האנושית לספירה השמימית, זיכרון גורל היסטורי של שני עמים הטוענים לקניין על אדמת ארץ ישראל-פלשתין; שתי תרבויות, שתי שפות, שתי דתות שנידונו לחיות יחד.

מתוך:

http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,610,209,19197,.aspx

מביתה בבני ברק יוצרת האמנית נחמה גולן אמנות יהודית שמתכתבת עם כתבי הקודש ועם העולם החילוני... גולן חיה בסביבה דתית אבל פועלת בסביבה חילונית. בהתחלה הרגישה שהחזרה בתשובה, שבה החלה בשנות ה-80 עם סיום לימודיה באבני, ערערה את הצורך שלה לעשות אמנות. בסופו של דבר מצאה את עצמה חוזרת לזה

אין תגובות: